piątek, 12 sierpień 2016 11:10

40. Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej w Krakowie

Prezes Janusz Kowalski ze swoim zastępcą Tadeuszem Dąbrowskim i dyrektor Anną Adamczyk reprezentowali Małopolską Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości w uroczystym otwarciu jubileuszowych 40. Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej.

Targi będą czynne codziennie od 10 do 21. 140 wystawców z Polski i zagranicy, 800 twórców i wykonawców: garncarze i kowale, hafciarki i koronczarki, tkacze i rzeźbiarze, ceramicy i wikliniarze, bursztyniarze i jubilerzy, malujący na szkle i na drewnie, srebrnicy i brązownicy, a do tego co najmniej 50 tys. zwiedzających i kupujących – takie będą tegoroczne, jubileuszowe Targi, które można z powodzeniem nazwać festiwalem sztuki ludowej. Wystąpi na nim m.in. Anna Koziana z Makowa Podhalańskiego, która gościła na wszystkich targach od początku ich istnienia. Jest hafciarką uprawiającą tzw. haft makowski, którym zdobi obrusy, serwety, pościel, a także bluzki czy halki zwane fartuchami – element tradycyjnego stroju ludowego.
Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej to nie tylko okazja do kupienia wielu wyjątkowych wyrobów ludzkich rąk, ale także uczta dla ducha. Na gości czekają koncerty kapel ludowych i zespołów pieśni i tańca, liczne pokazy, warsztaty, konkursy i zabawy – także dla najmłodszych.
W tym roku targi zainaugurował Powiat Suski wraz z całym Podbabiogórzem. Po raz pierwszy na targach przedstawi się Krosno, miasto szkła i… ropy naftowej. To właśnie w nieodległej od Krosna Bóbrce w 1854 roku Ignacy Łukasiewicz założył pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej. Nie zabraknie Pińczowa, Podegrodzia i papieskich Wadowic. Powiat Nowotarski pokaże uroki Orawy, Spisza i Pienin. Co oczywiste – zaprezentuje się także Kraków ze swoim miejskim folklorem, bo przecież „Pępek świata nazywa się Kraków” – a skutecznie udowodni ten fakt światowej sławy duet krakauerologów: Mieczysław Czuma i Leszek Mazan, którym wtórował będzie ostatni andrus, bard Zwierzynieckiego Półwsia – Aleksander Makino Kobyliński.
Organizatorem 40. jubileuszowych Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej w Krakowie jest Fundacja Cepelia Polska Sztuka i Rękodzieło, a realizatorem Biuro Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej.

  • DSCF3744
  • DSCF3748
  • DSCF3750
  • DSCF3822
  • DSCF3828

 

Read 1610 times