piątek, 24 styczeń 2014 13:17

Konferencja w ministerstwie infrastruktury i rozwoju

W Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju w Warszawie 23 stycznia odbyła się konferencja pt „Wsparcie dla mikro oraz małych i średnich przedsiębiorstw w ramach nowej perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020”, zorganizowana przez MIR z inicjatywy i we współpracy ze Związkiem Rzemiosła Polskiego.

Spotkanie otworzył wiceminister infrastruktury i rozwoju Paweł Ormowski, który zapowiedział, że mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa stanowiące 99,8 proc. wszystkich firm w Polsce,  mogą liczyć na duże wsparcie ze środków unijnych na lata 2014-2020
W czasie konferencji wystąpiło 8 prelegentów, którzy przedstawili w swoich referatach, w jaki sposób chcą pomóc małej i średniej przedsiębiorczości w alokacji środków UE w latach 2014-2020. Byli to przedstawiciele Departamentów MIiR: Informacji, Promocji i Szkoleń, Zarządzania Europejskim Funduszem Społecznym, Koordynacji Polityki Strukturalnej, Zarządzania Programami Konkurencyjności i Innowacyjności, Zarządzania Programami Ponadregionalnymi oraz ZRP.
Prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jerzy Bartnik w swoim wystąpieniu apelował o stworzenie przyjaznego dla przedsiębiorców systemu udzielania wsparcia w tym uproszczenie szeregu procedur zachęcających głównie firmy mikro do korzystania z funduszy unijnych.
Po wysłuchaniu referatów odbyła się burzliwa dyskusja, w której między innymi zabrał głos Janusz Kowalski, prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości zwracając uwagę na to, że coraz bardziej rozwijająca się szara strefa w naszym kraju powoduje, że dla legalnie działających firm nawet korzystanie z funduszy unijnych nie rekompensuje poniesionych kosztów nieuczciwej konkurencji bez zaangażowania się w zwalczanie jej ze strony państwa, samorządy nie są w stanie zniwelować.