piątek, 22 styczeń 2016 16:17

Nasi stolarze poznają portugalskie rzemiosło!

Z radością informujemy, że projekt „Poznanie portugalskiego modelu nauki zawodu w branży stolarskiej” (numer projektu 2015-1-PL01-KA102-015532) uzyskał dofinansowanie z listy rezerwowej konkursu 2015 Kształcenie i szkolenia zawodowe - akcja 1, które finansowane jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach realizowanego przez FRSE projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego”.

W związku z tym już w lutym zostanie uruchomiona rekrutacja do projektu. Prosimy o uważne śledzenie informacji o projekcie na stronie Izby.
Poza tym, informacja o rekrutacji zostanie przesłana do Cechów za pośrednictwem poczty tradycyjnej oraz za pośrednictwem e-mail. Obecnie trwają prace nad szczegółami wyjazdu z portugalskim partnerem - Casa da Educação.
Opis projektu:
Projekt przewiduje tygodniowe praktyki typ job shadowing dla 20 osób związanych ze szkolnictwem zawodowym w Małopolsce. Do projektu zrekrutowani zostaną zgodnie z zasadą równości płci przedstawiciele zawodu stolarz, zajmujący się przygotowaniem praktycznym młodzieży do pracy w zawodzie lub  zajmujący się przeprowadzaniem egzaminów czeladniczych i mistrzowskich lub chcący sie tym zająć oraz  pracownicy Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości i zrzeszonych Cechów bezpośrednio związani z organizacją egzaminów mistrzowskich, podpisywaniem umów pomiędzy rzemieślnikami a uczniami a także związanych z rozwojem Rzemieślniczej Zasadniczej Szkoły Zawodowej.
Celami projektu są:
- podniesienie kompetencji zawodowych 16 rzemieślników posiadających tytuł mistrzowski lub czeladniczy w  zawodzie stolarz,  oraz zapoznanie ich z metodami stosowanymi przez nauczycieli z Portugalii w zakresie nauki zawodu;
- podniesienie kompetencji 4 pracowników Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości i zrzeszonych Cechów i zapoznanie ich z metodami stosowanymi przez nauczycieli z Portugalii w zakresie nauki zawodu;
- poznanie innowacyjnych technik, wzbogacających i uatrakcyjniających warsztat pracy z uczniem w szkolnictwie zawodowym;
- poznanie realiów pracy nauczycieli w Portugalii;
podniesienie kompetencji językowych w zakresie j. portugalskiego przez 20 uczestników.
Zaplanowane w ramach projektu działania takie jak: job shadowing poprowadzony przez kadrę nauczycielską w Lizbonie, spotkania z nauczycielami szkół zawodowych  z którymi Casa da Educação współpracuje, którzy pokażą sposoby przeprowadzania zajęć i egzaminowania, przyczynią się do poprawy jakości prowadzonych zajęć teoretycznych i praktycznych w Polsce i osiągnięcia  lepszych wyników nauczania.
Wyjazd uczestników odbędzie się w dwóch turach:
- pierwsza tura:  10 osób: 8 rzemieślników, 2 pracowników (Izby lub cechów);
druga tura: 10 osób:  8 rzemieślników, 2 pracowników (Izby lub cechów);
Każda grupa będzie obserwować (job shadowing) sposoby nauki, metody przeprowadzania egzaminów oraz wyposażenie i przygotowanie miejsca i organizację praktyk zawodowych w Lizbonie.
Powstanie projektu związane jest z potrzebą ciągłego rozwoju metod opracowania programów szkoleniowych oraz samych metod szkoleniowych w tym metod egzaminowania. Współpraca z zagranicznym partnerem pozwoli na opracowanie nowych standardów nauczania i egzaminowania poprzez obserwowanie sposobu przeprowadzania praktyk, egzaminów czeladniczych i mistrzowskich, poznanie procedur, ćwiczeń, zadań, narzędzi, materiałów pomocniczych czy zestawów pytań egzaminacyjnych.
Dodatkowo w trakcie trwania projektu uczestnicy poznają system edukacji portugalskiej, zapoznają się z kulturą, działalnością Casa da Educação oraz funkcjonowaniem rzemiosła w Portugalii.
Dzięki projektowi rozwijać będzie się trwała współpraca między instytucjami kształcenia i szkolenia zawodowego z Portugalii i Polski. Zyskają na tym w bardzo dużym stopniu wszyscy zainteresowani, gdyż projekt w znacznym stopniu sprzyja propagowaniu wśród nauczycieli oraz uczniów idei mobilności zawodowej na europejskim rynku pracy.
Nabyte podczas realizacji projektu umiejętności zostaną potwierdzone dokumentem Europass Mobilność, który będzie potwierdzeniem praktyki typu job shadowing oraz nabycia nowych umiejętności zawodowych, językowych, społecznych i interkulturowych w Portugalii. Uczestnicy otrzymają także Zaświadczenie potwierdzające odbycie kursu językowego i nabyte w jego trakcie umiejętności językowe.
Czas zaplanowany na praktyki typu job shadowing zostanie wykorzystany także na formułowanie wniosków dotyczących przyszłości Izb i Cechów, które muszą dbać o wzbogacenie i unowocześnienie metod kształcenia, być przygotowanymi na jej poszerzanie w zależności od potrzeb rynku pracy, co jest możliwe tylko dzięki ustawicznemu podnoszeniu kwalifikacji zawodowych kadry oraz  zdobywaniu przez nich nowych doświadczeń.