czwartek, 10 grudzień 2015 14:39

KARDYNAŁ FRANCISZEK MACHARSKI ODZNACZONY SREBRNYM MEDALEM CRACOVIAE MERENTI

Janusz Kowalski, prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości, Janusz Chwajoł prezes Małopolskiego Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców Budowlanych i Stanisław Knap, prezes Spółdzielni Dekoracja reprezentowali społeczność rzemieślniczą na uroczystości wręczenia srebrnego medalu Cracoviae Merenti ks. kardynałowi Franciszkowi Macharskiemu.

Prezydent Jacek Majchrowski, kardynał Stanisław Dziwisz, ksiądz Kardynał Marian Jaworski, wojewoda małopolski Józef Pilch, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Piotr Leidler, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Kazimierz Barczyk, przedstawiciele Bractwa Kurkowego i Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej oraz wielu innych znamienitych gości wzięło udział w XXXII Uroczystej Sesji Rady Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa zwołanej dla wręczenia Srebrnego Medalu Cracoviae Merenti Jego Eminencji Księdzu Kardynałowi Franciszkowi Macharskiemu. Sesja odbyła się w czwartek, 10 grudnia. Medal Cracoviae Merenti to najwyższe odznaczenie Miasta Krakowa przyznawane przez Radę na wniosek Komisji Medalu, w uznaniu szczególnych zasług dla naszego miasta.
- Kiedy w 2005 roku ksiądz kardynał Franciszek Macharski przechodził na emeryturę, ofiarowaliśmy mu księgę wdzięczności – księgę napisaną „od serca”, przez ludzi, którzy wypełnili ją ciepłymi, osobistymi słowami. Dziś honorujemy Eminencję w sposób może bardziej oficjalny, przyznając mu najwyższe będące w dyspozycji miasta odznaczenie – ale nasze intencje pozostają te same. Chcemy, aby Ksiądz Kardynał ani na chwilę nie zwątpił w pamięć, oddanie i wdzięczność swojego Krakowa. Dziękujemy Eminencji za 27 lat przewodniczenia kościołowi krakowskiemu, za wielkie dzieło rozbudowy Sanktuarium w Łagiewnikach, niekwestionowane zasługi dla środowiska naukowego, za wkład w rozwój duchowy i społeczny naszej wspólnoty – napisał w laudacji Prezydent Jacek Majchrowski.