czwartek, 29 październik 2015 13:47

Krajowy Fundusz Szkoleniowy

27 października w siedzibie ZRP odbyło się spotkanie informacyjne pt. "Krajowy Fundusz Szkoleniowy". Udział w nim wzięli przedstawiciele Izb Rzemieślniczych z całej Polski. Małopolską Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości reprezentował zastępca prezesa Tadeusz Dąbrowski oraz zastępca dyrektora Tomasz Kowalik.

Konferencja została zrealizowana przez Związek Rzemiosła w ramach kampanii promocyjnej prowadzonej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Spotkanie prowadziła Dyrektor Zespołu Oświaty Zawodowej i Problematyki Społecznej ZRP Jolanta Kosakowska wraz z ze swoim zastępcą Andrzejem Stępnikowskim. W trakcie spotkania zostały przekazane najważniejsze informacje oraz pokazane praktyczne zastosowanie środków pozyskanych z KFS. Dofinansowaniem mogą być objęte m.in. kursy i studia podyplomowe, kursy pedagogiczne, egzaminy w zawodzie dające tytułu Czeladnika i Mistrza. Do końca 2015 roku pomocą tą mogą być objęte osoby powyżej 45 roku życia, natomiast od 2016 Ministerstwo planuje rozszerzyć krąg uprawnionych. O środki KFS mogą ubiegać się zarówno pracodawcy jak i pracownicy małych i średnich przedsiębiorstw. Dofinansowanie dla firm mikro, zatrudniających do 10 osób wynosi 100%, natomiast dla firm małych, do 50 osób to 80%. Projekt w Małopolsce realizowany jest przez Powiatowy Urząd Pracy w Krakowie. Podczas spotkania dokładnie omówione zostały możliwości finansowania kształcenia ustawicznego i egzaminów ze środków KFS, a także zagadnienia związane z zatrudnianiem młodocianych oraz nowelizacją ustawy o rzemiośle, która została podpisana przez Prezydenta 26.10.2015r.. Szczegóły projektu znajdują się na stronie Powiatowego Urzędu Pracy w Krakowie: http://wup-krakow.pl/uslugi-rynku-pracy/krajowy-fundusz-szkoleniowy Szczegóły projektu zostaną przekazane kierownikom cechów oraz rzemieślnikom na najbliższych spotkaniach oraz drogą mailową.

• PA270223
  • PA270224