środa, 11 grudzień 2013 07:53

Święto Kupca 2013

W niedzielę 8 grudnia 2013 roku odbyło się w Krakowie tradycyjne Święto Kupca. Uroczystość rozpoczęła msza święta w kościele św. Barbary. Koncelebrans ks. bp. Jan Szkodoń reprezentujący metropolitę krakowskiego ks. kardynała Stanisława Dziwisza przypomniał o wielowiekowych związkach kupiectwa i rzemiosła krakowskiego z tym właśnie kościołem, modlił się w intencji całego stanu kupieckiego a szczególnie za członków Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej.
W mszy świętej uczestniczyło wielu przedstawicieli krakowskiego środowiska kupieckiego i rzemieślniczego, w tym m.in. prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości Jan Kowalski. Władze wojewódzkie i miejskie reprezentowali wojewoda małopolski Jerzy Miller i przewodniczący Rady Miasta Bogusław Kośmider.

Po nabożeństwie uformował się odświętny pochód, który przeszedł pod estradę targów bożonarodzeniowych. Prezes KKK Wiesław Jopek wygłosił orędzie kupieckie do mieszkańców miasta. Pochód ponownie ruszył w kierunku magistratu, gdzie w sali obrad odbyły się oficjalne uroczystości. Prezes KKK Wiesław Jopek powitał wszystkich zebranych, szczególnie gorąco prezydenta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego, wojewodę małopolskiego Jerzego Millera i przewodniczącego Rady Miasta Bogusława Kośmidera.
W kupieckich uroczystościach uczestniczyła liczna delegacja krakowskich rzemieślników, na czele z prezesem Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości Januszem Kowalskim, jego zastępcami Grzegorzem Mielnickim i Tadeuszem Dąbrowskim, a także członkiem Zarządu Janem Baltazą.
Uroczystość zakończyło tradycyjne śniadanie kupieckie.

• _MG_0249